Persoonlijk Leiderschap: Werkleerstijl ‘De DOENER’ en tips voor verbetering

Het is een nieuwe maand – dus een nieuw onderwerp – Persoonlijk Leiderschap! Professioneel leiderschap begint met persoonlijk leiderschap. Dit betekent dat je vormgeeft aan jouw manier van leidinggeven. Het gaat om jouw visie, welke waarden je belangrijk vindt, en welke overtuigingen je hebt over jezelf en over hoe organisaties geleid moeten worden. In deze editie bespreek ik de werkleerstijl ‘DOENER’ (volgens Kolb).

Naarmate het tempo van verandering toeneemt, worden de bereidheid en het vermogen te blijven ontwikkelen belangrijke succesfactoren. Zij vormen de basis voor persoonlijke groei en de ontwikkeling van vaardigheden; ook en met name van leiderschapsvaardigheden. David A. Kolb. (1984) heeft onderzoek gedaan naar hoe mensen werken, problemen aanpakken en nieuwe kennis opdoen. Het zijn er 4 stijlen: Doener, observator, theoreticus en de pragmaticus.

DOENER (doen – voelen)
Je hebt een voorkeur voor deze werkleerstijl als jij je helemaal zonder vooroordelen in nieuwe ervaringen stort. Je geniet totaal van het hier en nu! Je bent open van geest, niet sceptisch en daardoor ben je snel enthousiast over alles wat nieuw is. Verder ben je niet zo zorgvuldig, jouw dagen zitten vol verschillende activiteiten/werkzaamheden en pak je problemen aan d.m.v. brainstorming. Wat opvallend is bij deze stijl, is dat je van gezelligheid houdt en ben je constant bezig met andere mensen – maar je trekt alle aandacht naar je toe.

Doeners leren het best in situaties waarin ze:

  • taken hebben met een competitie-element
  • te maken hebben met drama of crisis
  • op de voorgrond kunnen treden
  • in het diepe kunnen springen om iets uit te proberen

Doeners leren nauwelijks in situaties waarin ze:

  • een passieve rol hebben
  • individueel moeten werken
  • steeds dezelfde activiteit moeten uitvoeren
  • zeer grondig te werk moeten gaan

Enkele vragen die deze mensen aan zichzelf stellen zijn:

  • Leer ik iets nieuws?
  • Krijg ik te maken met lastige problemen of uitdagingen?
  • Zijn er gelijkgestemde mensen met wie ik om kan gaan?
  • Krijg ik de kans iets te doen?

Heb je gemerkt dat doenerstijl (iets) minder is bij jou? Hier zijn er enkele tips om deze stijl te verbeteren:

  • Doe minstens elke week iets nieuws. Al hoe klein of groot het is.
  • Oefen met het beginnen van een gesprek met vreemden.
  • Dwing jezelf op de voorgrond te treden. Neem bijvoorbeeld het woord in de vergadering.
  • Oefen hardop in nadenken en onvoorbereid spreken. Dit kunnen doeners heel goed!

In de volgende masterclass ga ik in op de werkleerstijl ‘DE OBSERVATOR’.

Bron: Koopmans, M., Persoonlijk Leiderschap. Thema Uitgeverij van Schouten & Nelissen, Zaltbommel, 2010

Blog Cover Image: Peak 15 Coaching

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *